• Păunul Năsăudean va fi prezent la Paris Fashion Week

  Păunul Năsăudean va fi prezent la Paris Fashion Week

  Tuesday, 25 September 2018 08:41
 • ”Ziua Coșbuc” - la Școala Gimnazială ”Avram Iancu” din Bistrița

  ”Ziua Coșbuc” - la Școala Gimnazială ”Avram Iancu” din Bistrița

  Wednesday, 09 May 2018 13:10
 • Centrul Cultural ”Dimitrie Gusti” din comuna Șanț, unic in România

  Centrul Cultural ”Dimitrie Gusti” din comuna Șanț, unic in România

  Wednesday, 11 April 2018 18:16
 • Votați Trupa de Teatru Nescris ”Constantin Iugan” de la Șanț, județul Bistrița-Năsăud!

  Votați Trupa de Teatru Nescris ”Constantin Iugan” de la Șanț, județul Bistrița-Năsăud!

  Sunday, 25 March 2018 17:28
 • „Cucule de pe măgură/ De ce cânți pe tișitură?...”

  „Cucule de pe măgură/ De ce cânți pe tișitură?...”

  Sunday, 25 March 2018 16:46

La Școala Gimnazială ”Avram Iancu” din Bistrița s-a găsit soluția pentru ușurarea ghiozdanelor celor mici


110920171

Anul școlar 2017-2018 a debutat sub semnul bucuriei și al entuziasmului la Școala Gimnazială Nr. 3 ” Avram Iancu” din Bistrița. În această dimineață, curtea școlii s-a umplut de părinți și copii care așteptau cu emoție să își vadă învățătorii și profesorii mult apreciați și iubiți. Buchetele de flori, baloanele colorate și uniformele școlare au dat un aer de prospețime evenimentului prilejuit de Festivitatea de deschidere a noului an școlar. Un element de noutate a fost investiția pe care un reprezentant al mediului de afaceri din Bistrița a realizat-o la unitatea școlară, având o motivație generică și totodată foarte solidă: ”Tinerii sunt viitorul, iar viitorul este condus prin educație”. În acest context, reprezentanții conducerii Societății Comerciale Rombat SA au realizat în unitatea școlară din zona centrală a Bistriței, o sponsorizare cu valoarea de 82 de mii de lei, care s-a concretizat în dotarea școlii cu 429 de dulăpioare individuale, destinate folosirii de către elevii din ciclul primar. Acestea vor fi utilizate pentru depozitarea diverselor materiale didactice cum ar fi: mape, portofolii de lucrări, echipamentele specifice orelor de educație plastică și abilități practice și chiar manuale. În aceste fel, ghiozdanul, care până mai ieri era o povară, poate rămâne o amintire. Prezent la manifestare, directorul general al SC Rombat SA, Ioan Repede, a subliniat importanța desfășurării actului de educație în condiții optime, motivând astfel gestul făcut.
” Mulțumim conducerii SC Rombat SA, reprezentată de domnul director general Ioan Repede pentru atenția acordată școlii noastre și pentru investiția pe care domniile lor au realizat-o și îi încurajez și pe alți agenți economici să urmeze exemplul Rombat, pentru că investiția în educație este cea mai sigură”, a spus directorul școlii, profesor Elena Andron, în cuvântul de deschidere a noului an școlar.
La festivitate au luat parte și reprezentanți ai Poliției municipiului Bistrița - comisar Petru Creța, consilierul local Cristian Codărean și nu în ultimul rând, deputatul Daniel Suciu.
Școala Gimnazială nr. 3 ”Avram Iancu” din Bistrița este frecventată de un număr de peste 900 de elevi, care sunt educați de aproximativ 70 de cadre didactice. ” Școala noastră și-a dobândit un loc important în domeniul învățămîntului, datorită eforturilor conjugate ale cadrelor didactice, ale elevilor și părinților deopotrivă. Întotdeauna am susținut ideea că educația este pașaportul nostru pentru viitor, căci ziua de mâine aparține celor care se pregătesc pentru ea, de astăzi. Drept urmare, vrem să adresăm mulțumiri tuturor acelora care se implică în buna desfășurare a actului didactic, celor de la Primăria Municipiului Bistrița, celor din Consiliul Local al Municipiului Bistrița, reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Bistrița-Năsăud, cadrelor didactice, părinților și elevilor din școala noastră. Închei prin a ura tuturor succes în noul an școlar și ne dorim ca, buna dispoziție, încrederea și entuziasmul care ne-au însoțit astăzi să fie prezente la școală în fiecare zi...”, a adăugat directorul Școlii Gimnaziale ”Avram Iancu”, profesor Elena Andron.

Articole similare:

http://ardeleanul.info/index.php/evenimente/718-sustinem-visele-sustinem-performanta

http://ardeleanul.info/index.php/8-ultimele-stiri/833-scoala-gimnaziala-avram-iancu-din-bistrita-si-a-inschimbat-aspectul-peste-vara

Galerie foto:

1109201711092017110920171109201711092017110920171109201711092017110920171109201711092017110920171109201711092017

Despre Noi

Ardeleanul.info isi propune sa fie site-ul cel mai bun in domeniul de actualitate rurala. Site-ul a fost infintat in anul 2015 din initative prietenesti si doreste sa aduca informatia utila spre utilizator intr-un mod simplu, ferm si corect. 

Contact

Pentru orice intrebare sau informatie va stam la dispozitie la: 

Tel: 0749315937

Mail: redactia@ardealul.info

Link-uri utile

Mai jos aveti cateval ink-uri utile din domeniul rural: 

http://www.madr.ro

http://www.apia.org

http://www.ansvsa.ro